Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo to przed laty nadmorska wieś rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim, obecnie zaś,  bardzo rozwija się w niej turystyka. 
Chłapowo wybudowane jest na wysokim klifie, a nadmorska część Chłapowa stanowi część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, położone jest w gminie Władysławowo.

Największą atrakcją Chłapowa jest jednakże Wąwóz Chłapowski, przez miejscowych Kaszubów określany nazwą „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący bez mała dwadzieścia pięć ha. Podróż tym pięknym jarem na plażę wzbogaci, każdego odwiedzającego o interesujące pejzaże, co bardziej zainteresowani botaniką dojrzą z pewnością rzadkie rośliny jak na przykład dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Jar przystosowany jest do możliwości każdego letnika. Wzdłuż parowu wyznaczone są ścieżki, trudniejsze odcinki wyposażone są w kładki, poręcze i schodki, znajdziemy też ciekawie wkomponowane ławeczki na których można odprężyć się.
Chłapowo to także rozległa, klifowa plaża. Wytyczone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej większe kamienie. Na plaży można ujrzeć też kutry rybackie tutejszych, do dziś łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące w tej okolicy sprzyjające warunki do startów, to też miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. W wakacje można oglądać ich loty niemal codziennie.
Chłapowo to nie wyłącznie letnisko, pasjonatów historii zaciekawi z pewnością fakt, że w Chłapowie wciąż znaleźć można ocalone chłopskie domy konstrukcji szkieletowej, kryte strzechą – tak charakterystyczne dla Kaszub, a w centralnym punkcie wioski XIX-wieczną, murowaną kapliczkę z figurą św. Jana Chrzciciela. W miejscowości tej odkryto cmentarz z początku epoki żelaza z wykopaliskami w postaci naczyń z gliny, szklanych koralików, wyrobów z bursztynu i przedmiotów z brązu.
Niedaleko letniska znajduje się cypel Rozewie uważany za najbardziej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Znajduje się tam również udostępniona do oglądania Latarnia Rozewie imienia S. Żeromskiego a także Muzeum Latarnictwa Polskiego.
Chłapowo to właściwe miejsce dla wczasowiczów szukających ciszy i kontaktu z przyrodą. Pobliże Jastrzębiej Góry, Władysławowa, Trójmiasta i Helu, czyni z Chłapowa świetną bazę wypadową do odwiedzania Pobrzeża wschodniego Bałtyku. Bogata oferta pensjonatów, domów gościnnych, ośrodków wczasowych oferujących kwatery i pokoje w Chłapowie zachęca do spędzenia wczasów właśnie tutaj.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem