Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Chłopy

Chłopy plaża

Koło Mielna, ok 5 kilometrów na zach., zlokalizowana jest maleńka, rybacka, wioska – Chłopy. Nie jest to ludny kurort niczym okoliczne letniska Mielno czy Unieście, lecz spokojne i sielskie letnisko. Z czasem, razem rozkwitem turystyki w otoczeniu, Chłopy podobnie tracą swój typowo rybacki charakter.

Jednak w przeciwieństwie do innych morskich miejscowości osada ta całkowicie została wpisana do rejestru zabytków – tak aby uchować nastrój dziewiętnastowiecznej wioski rybackiej.
Zachowało się tu niemało zabytkowych, pochodzących z XIX w. domów o tradycyjnej dla tego rejonu konstrukcji szachulcowej. Chłopy mają charakter żywego skansenu, przyciąga to wczasowiczów, szukających czegoś nietypowego.
Ale Chłopy to nie jedynie „skansen” – to także konwencjonalne wczasowisko z czystą, szeroką oraz piaszczystą plażą, z pasem niewielkich wydm, porośniętych trawami i sosnowym lasem, stwarzającym, razem z nadmorskim powietrzem nasyconym jodem charakterystyczny nadmorski mikroklimat. Latem kąpielisko jest strzeżone przez ratowników. Niezapomniane doznanie na wczasowiczach robi też przystań rybacka – i usytuowane tuż na plaży kutry rybackie, można powiedzieć, iż tu wypoczywa się w cieniu kutrów. Przystań to także punkt gdzie można nabyć tanią i zwłaszcza dopiero co złapaną rybkę. Ci, którzy nie mają ochoty oddawać się na wczasach własnoręcznym smażeniem – na wędzoną i smażoną rybę zapraszają okoliczne wędzarnie i smażalnie. Ci, którzy mają ochotę sprawdzić swe zdolności wędkarskie, mogą wziąć udział w aranżowanych za pośrednictwem lokalnych rybaków rejsach połowowych.
Tuż przy plaży, od razu za pasem wydm usytuowane są pierwsze domy, w których znaleźć można relatywnie tanie noclegi w Chłopach. A baza noclegowa jest duża – pola namiotowe, domy gościnne, pokoje gościnne, kwatery, pensjonaty oraz domki letniskowe – oraz przystosowana do każdego „portfela”.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem