Darłówko
Darłówko – przymorska dzielnica ślicznego, zabytkowego i pamiętającego średniowiecze miasta Darłowa – położona jest opodal ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Dogodna lokalizacja przy morzu, działający pro-zdrowotnie z powodu dużej wilgotności i zawartości jodu mikroklimat, powab i zabytki Darłowa, gamę atrakcji oraz bogata baza noclegowa oraz gastronomiczna Darłówka sprawiają, że do bardzo dawna przybywają tu na odpoczynek rzesze urlopowiczów z Polski oraz zagranicy.
Na urlopowiczów oczekuje tutaj śliczna plaża – a po prawdzie dwie plaże, albowiem miejscowa plaża jest podzielona na wschodnią i zachodnią przez uchodzącą tutaj w morze rzekę. Plaża wschodnia jest w niektórych miejscach oddzielona od fal morskich kamieniami, natomiast przygotowano na niej boisko do siatkówki a także atrakcje dla naszych latorośli: zjeżdżalnię, trampolinę itp. Plaża zachodnia bardziej wspomaga plażowanie – jest o wiele obszerniejsza oraz piaszczysta, nie ma tu również kamieni specyficznych dla wschodniej. Na zachodniej plaży zdołamy wypożyczyć sprzęt wodny, albo wykorzystać ofertę morskich atrakcji.
Tuż przy plaży znajdują się liczne pensjonaty ośrodki wypoczynkowe i inne obiekty oferujące noclegi w Darłówku. Przeważnie są one lekko droższe od tych, które znajdują się dalej od brzegu Morza Bałtyckiego, jednakże nie jest to regułą. Zapłata za nocleg jest zależna również od rodzaju noclegu oraz standardu pokoju, domku lub apartamentu.
Do jednych z największych atrakcji Darłówka należą port i latarnia. Port ma długość 3 kilometrów i zbudowano go przy rzece Wieprzy, tuż u jej ujściem do Bałtyku. Port, w zasadzie rybacki, spełnia też funkcje przeładunkowe oraz turystyczne – cumują w tym miejscu w dużej liczbie statki wycieczkowe. Stanowi też obiekt mnóstwa spacerów letników.
Tuż przy wejściu do portu znajduje się również aktywna latarnia morska – to zbudowany z cegły budynek z wieżą o wysokości dwudziestu dwóch metrów. Latarnię wybudowano w XIX w. a dzisiaj jest ona oddana do odwiedzania od czerwca do września włącznie.
Ciekawostką Darłówka jest z pewnością most pobudowany na rzece Wieprzy, spinający obie części Darłówka. To niespotykany w naszym kraju most o budowie rozsuwanej.Wielbicieli militariów oraz motoryzacji zainteresuje to, że tutaj rok rocznie, w ostatnim tygodniu czerwca urządzany jest Zlot Pojazdów Wojskowych.
W Darłowie znajdziemy wiele dobrze uratowanych zabytków. Pośród nich są średniowieczne świątynie a także legendarna Kamienna Brama.
W samym środku Darłowa a także na jego brzegach przygotowano również bogatą bazę noclegową. Z racji Ze względu na pewne oddalenie od morza, noclegi w Darłowie – w południowej jego części a także w centrum miejscowości – są zazwyczaj tańsze wobec tego są doskonałą opcję dla turystów planujących wczasy w ekonomicznym wariancie.