Darłowo
Darłowo to ujmująca miejscowość usytuowana blisko ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, posiadające drogocenne, wspaniałe zabytki architektury a także bogatą historię.
Darłowo to nie jedynie wspaniałe zabytki, ale także prozdrowotny mikroklimat, dwadzieścia kilometrów obszernych plaż oraz niezanieczyszczone środowisko. Magię tej miejscowości przyciąga co roku tłumy turystów.
Z racji niewielkiego oddalenia od plaży, noclegi w Darłowie – w płd. jego części i w centrum miejscowości – są na ogół tańsze przeto stanowią pierwszorzędną alternatywę dla letników planujących urlop w oszczędnym wariancie.
Pierwsze wzmianki na temat Darłowa pojawiły się w XI stulecia, gdy na miejscu teraźniejszego Darłowa istniała osada rybacka, której obywatele trudnili się zwyczajnymi dla obszaru zajęciami – tkactwem, rybołówstwem czy żeglarstwem. Stan prawny miasta Darłowo zyskało z początkiem czternastego stulecia co, zintensyfikowało rozrost Darłowa oraz umożliwiło w połowie czternastego stulecia wybudować zamek książęcy.
W dzisiejszych czasach zabytkowy zamek książęcy jest dostępny do oglądania i pełni funkcję muzeum. Prócz prezentacji stałych, tworzone tam są bardzo intrygujące ekspozycje czasowe. Poza tym na zamku aranżowane są liczne imprezy kulturalne.
Z zabytkowych budowli powinno się jeszcze wypunktować kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy a także Mariacki bądź Kamienną Bramę – szczątki fortyfikacji miejskich.
Najbardziej rozpoznawalna część miasta Darłowo – Darłówko znajduje się nad samym Bałtykiem. W Darłówku działa też port turystyczny, rybacki i przeładunkowy. Odwiedzający mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości aż do 75 m i zanurzeniu do czterech m. Nieopodal wschodniej części nabrzeża cumują statki wycieczkowe, oferujące wczasowiczom eskapady po morzu.
Przy wejścia do portu znajduje się latarnia morska. Obecnie wieża latarni ma wysokość dwadzieścia dwa metry. Latarnię pobudowano w XIX. w. jej wieża była wtenczas dużo niższa i dopiero stopniowe renowacje spowodowały, że stała się pełnoprawną latarnią. Dzisiaj turyści mogą podziwiać stan z 1927 r., gdy miał miejsce ostatnie odnowienie budynku.
By Jachty, kutry, statki miały szansę wypływać w morze, na rzece postawiono wyjątkowy, rozsuwany most, scalający Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Wypada go zobaczyć, albowiem jest to pojedynczy taki most w Polsce.