Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Dębki

Dębki

Geneza nazwy wioski sięga końca XVIII stulecia, gdy chłop Dębek otrzymał ten spłachetek ziemi od klasztoru z okolicznego Żarnowca, w tamtym czasie osadę określono zatem Dębek. Ludność wsi parała się, jak z łatwością można odgadnąć uprawą przyjętej ziemi i rybołówstwem. Tutaj uchodzi do morza rzeczka Piaśnica, a wieś wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Na rzeczce Piaśnicy przebiegała, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica ówczesnej Polski, a do dzisiaj, mniej więcej 300 m od ujścia rzeki, stoi murowany dom z lat dwudziestych XX stulecia altruisty prof. Adama Wrzostka. Tworzył on, wraz z rodziną oraz znajomymi, w tym miejscu obozy harcerskie. Do dzisiaj budynek ten tytułowany jest domem Profesora Adama Wrzostka z Poznania. Uchowało się tu jeszcze parę zabytków przykładowo zrobiony z drewna kościółek z lat 30-tych XX stulecia, lub chałupa szkieletowa z wieku XVIII-tego.
Ale, dla większości z nas Dębki to nade wszystko letnisko. Poza latem zamieszkuje tutaj ledwo 200 osób, w wakacje znacząco więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa kąpielom słonecznym – piaszczysta, szeroka, a dojścia do plaży, z powodu oddzielających ją niskich wydm, są nieomalże płaskie i komfortowe. Atrakcją lokalnej plaży jest możliwość korzystania ze słonecznych oraz morskich kąpieli bez kompletnego bikini, a dla wielbicieli zupełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który umiejscowiony jest za rzeką.
Dębki proponują sporą liczbę domków (www.domkinadmorzem.info.pl/debki), kwater, pokoi, pensjonatów a nawet luksusowych apartamentów. Ospałe przez gros roku Dębki „ożywają” w sezonie. Na ulicach pojawiają się butiki, budki, kramy z fast foodami, pamiątkami, słodyczami, otwierane są sklepy, restauracyjki, smażalnie.
Dębki to dodatkowo ostoja przyrody. Miejscowość położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeczki Piaśnicy znajduje się rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Strefa Chroniona obejmuje 56 hektarów i pomimo nazwy to nie tylko łąki – są w tym miejscu także połacie lasów z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu dojrzewają: jałowiec, kruszyna, wierzba, kozłek lekarski, woskownica europejska, storczyk plamisty, śmiałek darniowy oraz kosaciec syberyjski. Na dodatek meandrująca w okolicach Dębek rzeczka to siedlisko płoci, okoni, piskorzy, sandaczy, szczupaków i fląder, a na dnie – małży oraz raków, a też dużo gatunków flory.
Więcej o Dębkach pod adresem: http://www.debki.com.pl

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem