Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – miasto portowe nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w Polsce, a jednocześnie jedno spośród najbardziej znanych, razem z Warszawą, Krakowem i Wrocławiem, polskich miast za granicą. To także znaczny ośrodek kultury i nauki, gospodarczy a również węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy dowodzą, iż już w VII stuleciu istniała tu osada. W X w. dawny władca Polski Mieszko I przyłączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swego państwa. W 1263 r. Gdańsk uzyskał statut miasta. O Pomorze Gdańskie i Gdańsk toczono w przeszłości wiele wojen. W średniowieczu władali nim oprócz Polaków Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły również wojska napoleońskie w 1807 roku – w tamtym czasie również pierwszy raz utworzono Wolne Miasto. Powtórnie Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska była też jednym z pozorów rozpoczęcia II Wojny Światowej. To stąd padły pierwsze wystrzały z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte. W trakcie walk Gdańsk został zrujnowany w 90%.
Gdańsk to także bohater historii nowożytnej – to tutaj odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 r. – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tu odbył się powszechnie znany strajk w stoczni, to tutaj sygnowano 31 sierpnia 1980 roku porozumienie Sierpniowe pomiędzy dotychczasowym rządem oraz Solidarnością. Gdańsk rozpoznają również kibice piłki nożnej – Gdańsk był jednym z gospodarzy Euro 2012.
Tymczasem dzisiejszy Gdańsk to głównie jeden z największych ośrodków kultury w Polsce. Niepodobna wyliczyć wszystkich zabytków i muzeów które znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odkryjemy dużo teatrów, operę, filharmonię. Organizowanych jest tutaj dużo imprez – na przykład doroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom czy Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to niewątpliwie także duży ośrodek letniego odpoczynku. Znajdują się tu plaże nadmorskie, różnorodna oraz ogromna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tu wakacje w ekskluzywnych hotelach, apartamentach, ale również znajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są tu także pola namiotowe i kempingi.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem