Hel
Hel to miasteczko na krańcu mierzei helskiej, o dosyć długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, później utracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec wieku XIX wybudowano tu port rybacki i Hel znów zaczął się rozwijać.
Wespół z rozrostem komunikacji oraz turystyki miejscowość stała się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska oraz Sopotu.
W 1918 roku pomimo, iż gros mieszkańców miejscowości mówiła po niemiecku, na podstawie traktatu wersalskiego Hel przyznano odtworzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat później wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony oraz port wojenny. W trakcie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 roku. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli odwiedzać go tylko obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu usunięto dopiero w 1989 roku, natomiast same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX w.
Współcześnie Hel to przede wszystkim ośrodek urlopowego wypoczynku i rybactwa. Znajduje się tutaj także garnizon Marynarki Wojennej RP i port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z dawnych kutrów rybackich, a od 2006 r. funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najszybsza i jednocześnie najtańsza sposobność przybycia do Gdańska, Gdyni czy Sopotu.
Hel ma pierwszorzędna lokalizację dla amatorów plażowania – otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony otwartego Bałtyku, czy od strony zatoki Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu dużo się dzieje – o czynny wypoczynek dba Hel Animation. Aktywny odpoczynek to podobnie wypady rowerowe – rower to często zabierany ekwipunek na wczasy. w 2005 roku otwarto ścieżkę rowerową – biegnie ona przez całą Mierzeję Helską, w pobliżu trasy 216 – fragment przyrodniczy – Hel – Jurata – to 10 km trasy. Hel to także interesujące miejsce dla entuzjastów nurkowania. Znajduje się w tej okolicy dużo wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie proponują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje też szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.
Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaintryguje także pasjonatów historii – znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje oraz latarnia morska.
Hel słynie dodatkowo ze swojego fokarium – to część Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych w Morzu Bałtyckim. To także miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala wystawowa i edukacyjna oraz podziemia, w których można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok.
Hel to doskonałe miejsce na wakacje. Wiele atrakcji, bogata baza gastronomiczna oraz noclegowa spełni wymagania każdego turysty.
Pod adresem: http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz wiele ciekawych miejsc, w których możesz spędzić urlop w Helu.