Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Jarosławiec

Jarosławiec

Na centralnym pobrzeżu naszego morza, na urwistym jego brzegu, pośród lasów, blisko 2 jezior Kopań i Wicko zlokalizowana jest urlopowa wioska Jarosławiec. W otaczających Jarosławiec lasach znajdziemy nie tylko pospolicie występującą sosnę, ale też modrzew, daglezję, sosnę czarną.

Obdarzony charakterem krajobraz, wydmy, zatorfione łąki oraz jez. Wicko zachowywane są przez utworzenie w tym miejscu Obszaru Chronionego Krajobrazu – „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki”, celem zabezpieczenia ich walorów dla wypoczynku a także turystyki. Najciekawsze obiekty to zbiorowiska wydm szarej oraz białej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, są w tej okolicy m.in. mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las brzozowo-dębowy, bór bażynowy.
Z poł. szesnastego stulecia pochodzą pisane informacje odnoszące się do dzisiejszego Jarosławca. Wówczas ludność wsi trudniła się w zasadzie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obróbką bursztynu.
Turyści zaczęli przyjeżdżać do wsi Jarosławiec u schyłku dziewiętnastego stulecia. Szczególną ciekawostką była wówczas dochodząca od jednego kilometra szerokości drobno piaszczysta plaża, na nieszczęście przez lata Morze Bałtyckie wydzierało plażę. Zaczęto zabezpieczać piaszczysty brzeg budując opaskę, skutkiem ubocznym było to, iż Bałtyk nanosił na plażę kamienie. W 2009 roku zrealizowano prace mające na celu odtworzenie plaży, przetransportowano z morza potężne ilości piasku oraz rozrzucono go na plaży. Aktualnie plaża jest szeroka, piaszczysta i przygotowana na podjęcie jeszcze większej liczby urlopowiczów.
Kolejną ciekawostką miejscowości letniskowej jest pamiętająca XIX wiek latarnia morska, pobudowana aby zminimalizować liczbę rozbić jednostek pływających, do jakich cyklicznie dochodziło na tym sektorze Morza Bałtyckiego. Początkowy budynek latarni okazał się zbyt niski, przebudowano go latarnikom a nieopodal pobudowano wysoką na 33 metry okrągłą, ceglaną wieżę. W dzisiejszych czasach latarnię można odwiedzać, na jej zwieńczenie wiodą drewniane, kręte schody.
W Jarosławcu funkcjonuje różnorodna baza noclegowa, działa w tym miejscu dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, domów wypoczynkowych dysponujących kwaterami i pokojami, a także kempingów. Pod adresem: http://www.jaroslawiec.com.pl/noclegi/wszystkie czeka na Ciebie bogata oferta prezentująca noclegi w Jarosławcu.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem