Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej położone jest niewielkie miasto – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 roku. Dawniej była to cicha rybacka osada – dopiero z z wybudowaniem w latach 20-tych XX wieku linii kolejowej i pobudowaniem portu – nastąpił gwałtowny rozrost miejscowości. Nade wszystko, za pośrednictwem narastającego ruchu turystycznego.

Obecnie Jastarnia to znaczący ośrodek wakacyjny i rybacki. Na wczasowiczów oczekują liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi plażami, tak jak nad bezpośrednim Bałtykiem tak i nad zatoką. Dla urlopowiczów z psami dostępny jest sektor plaży między Juratą i Jastarnią (zejście nr 55).
W Jastarni nieprzerwanie żywe są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne – po polsku i kaszubsku, w wakacje, od 2006 r., organizowana jest przedsięwzięcie Pieniądz Lokalny. Oferowany jest żeton 3 Merki – równoważnik 3 PLN, można nim płacić we wskazanych punktach za towary oraz usługi. Duża liczba turystów zatrzymuje sobie 3 Merki na pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tutaj Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy w prywatnym Muzeum Pod Strzechą, Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, eksponaty znajdują się również w bosmanacie portu. W Jastarni działa również skansen fortyfikacji – www.jastarnia.info.pl/atrakcje/5/bunkry_w_jastarni.
W mieście jest także latarnia morska. Nie jest ona zbyt wysoka, co więcej jest najniższą polską latarnią (17 m) i niestety nie jest udostępniona dla odwiedzających. Jako ciekawostkę trzeba podać fakt, iż jest to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w pełni metalowa budowla. Zrealizowana została ona z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni funkcjonuje również port morski zlokalizowany od strony zatoki, to baza rybacka, przystań pasażerska i przystań jachtowa. Mogą tu wpływać dosyć duże jednostki – długość 60 metrów i zanurzenie do bez mała 4 metrów. Basen portowy jest chroniony przez dwa falochrony.
Jak w większości miast nad Zatoką Pucką, panują w tej okolicy wyśmienite wprost okoliczności do ćwiczenia niesłychanie lubianych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. Oprócz tego, przez całą Mierzeję Helska wiedzie ścieżka rowerowa, a sąsiedztwo dogodne są do spacerów.
Jastarnia to morski kurort – jak kurort to przeróżna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Noclegi w Jastarni (prosimy spreawdzić tę ofertę: http://www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie) to bogactwo pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli, apartamentów a także kwater prywatnych.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem