Jastrzębia Góra
Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Bałtyku. Jastrzębia Góra własną nazwę zawdzięcza najwyższemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), powyżej której krążyły i osiedlały się drapieżne ptaki – jastrzębie.
Miejscowość nie ma nazbyt długiej historii. Pierwsze zabudowania pojawiły się tu dopiero w latach dwudziestych XX wieku – po przyłączeniu tych rejonów do drugiej Rzeczypospolitej. Pierwszymi animatorami kształtowania tej wsi było dwóch warszawskich biznesmenów: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Kupili oni część terenów dzisiejszej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze budynki wypoczynkowe.
Budowa pierwszej bitej drogi z bazaltu od Jastrzębiej Góry do miasta Władysławowo to także twór tych dwóch biznesmenów – obecnie to główny chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski.
W okresie międzywojennym miejscowość ta stała się modnym, przede wszystkim pośród warszawskiej elity, kurortem. O popularności miejscowości niech świadczy fakt, iż odpoczywali w tym miejscu Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki czy E. Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 r. od 1975 do 2014 roku stanowiła część miasta Władysławowo, a od 2015 roku znów jest samodzielną wsią.
Dzisiaj Jastrzębia Góra, to wzięta miejscowość wypoczynkowa, usytuowane są w tym miejscu 3 wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą – nawet aż do 200 m plażą. W rejonie kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z głazów, które zostały wykorzystane do umocnienia urwistego brzegu. Na plażę, ze względu na wysoki klif dojścia są strome i mają w przybliżeniu 300. stopni. Istnieje też łagodniejsze dojście prowadzące na plażę od ulicy Droga Rybacka.
Jedna spośród najbardziej interesujących ciekawostek Jastrzębiej Góry powstała całkiem niedawno, albowiem w 2000 roku po wykonaniu badań geodezyjnych, określając iż właśnie w tym miejscu, znajduje się najbardziej na północ wysunięte miejsce Polski. W miejscu tym posadowiono symboliczny obelisk zwany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze zachowały się wzniesione w latach dwudziestych domy – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, a także pierwsze schronisko morskie z tamtego czasu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi także kościół pw. Świętego I. Loyoli. Kościół ten nie jest obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w połowie lat 80. XX wieku pomimo tego ma ciekawą budowę – ma 2 kondygnacje. Dodatkową ciekawostką świątyni są 21-głosowe organy, na których od 1992 r. wykonywane są Letnie Koncerty Organowe.
Naturalną ciekawostką letniska jest Lisi Jar. Parów ten, ongiś liczący około dziesięć km długości, w znacznej części został przejęty przez Bałtyk. Strome zbocza wąwozu porośnięte są przeszło stuletnimi bukami, z domieszką sporadycznych jarzębów, świerków, brzóz jak również dzikich grusz. W górnym fragmencie parowu poszycie gęsto zarośnięte jest paprociami.
Liczne domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki nad morzem oraz pensjonaty w Jastrzębiej Górze stanowią obfitą i różnorodną ofertę noclegową.