Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Jurata

Jurata molo

Miejscowość wczasowa Jurata to wschodnia część Jastarni. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP z Juratą – właściwie, to leży on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to wyjątkowo młody kurort nadmorski, do lat XX-tych XX wieku były tam jedynie wydmy i rósł sosnowy las. Wszystko rozpoczęło się w tym miejscu w 1928 roku (historia Juraty: www.jurata.info.pl/historia). Druga Rzeczypospolita miała wąski dostęp do morza. Dlatego też, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej luksusowa.
Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 r. Najbardziej sławny był luksusowy hotel Lido – przebywali w nim m.in. Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura czy Wojciech Kossak. Swoje letnie wille miała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy bądź hr. Tyszkiewiczowie) a także znani politycy: Mościcki czy Beck. Do Juraty przyjeżdżali na relaks sławni i bogaci Polacy a także obcokrajowcy. Do dziś zachowało się dużo dawnych will, pensjonatów oraz hoteli.
Po Drugiej Wojnie Światowej PRL-owskie władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla „ludu”. Powstało wtedy dużo resortowych, zakładowych ośrodków wczasowych a także pobudowano (w 70-tych latach) wykonane z drewna, długie na 300 metrów, molo prowadzące w głąb zat. Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi posiadacze ośrodków wczasowych, pensjonatów, will robili co tylko się dało ażeby Jurata znowu stała się prestiżowym kurortem. Przez minione 20 lat wybudowano dużo ekskluzywnych, wytwornych a przede wszystkim wygodnych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Chociaż, sporadyczni pamiętający dawną Juratę mówią, iż to wciąż nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona znów ekskluzywny charakter.
W Juracie znajdują się dwie plaże: szersza oraz chętniej odwiedzana nadmorska – na tej plaży znajdziemy bary a także żółte osłony dla korzystających z kąpieli słonecznych, przypominające kształtem przedwojenne kosze plażowe. Następna plaża znajduje się nad zatoką – jaką za to, biorąc pod uwagę płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają miłośnicy kite i windsurfingu.
O ile ktoś chce wczuć się w atmosferę przedwojennego, wyrafinowanego kurortu wobec tego noclegi w Juracie (http://www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą znakomitym wyborem.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem