Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższa część Sudetów – jedyny masyw jakiego szczyty wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Przełęczy Szklarskiej – to w przybliżeniu 36 km, szerokość to 8-20 km, natomiast powierzchnia około 650 kilometrów kwadratowych. Niestety do naszego kraju należy zaledwie trochę powyżej 25 procent – innymi słowy około 185 km².

Na szczęście, dzięki układowi z Schengen, można bezproblemowo odwiedzać też większą, czeską część Karkonoszy, mimo to warto pamiętać, że wierzchołkami Karkonoszy biegnie granica państwowa polsko – czeska – żeby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty bądź paszport. Karpacz oraz Szklarska Poręba to dwa miasta, z jakich najłatwiej wybrać się na odwiedzać wycieczkę w Karkonosze.
Karkonosze są zbudowane głównie z granitu, jaki występuje tu w paru gatunkach. Procesy erozyjne kształtują charakterystyczne pęknięcia – ostre i strome, wykształciły się także w tym regionie swoiste dla tych gór – skałki – malownicze, niepokryte glebą ani roślinnością formacje skalne. Jest ich przeszło 150 grup, poniektóre dosyć duże – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu – Trzy Świnki, Owcze Skały, Paciorki, Ptasie Gniazda, Końskie Łby.
Najbardziej rozpoznawalnym wierzchołkiem jest oczywiście Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całych Sudetów górujący nad okolicą o 200 metrów zapewnia przepiękne pejzaże – to co zobaczymy zależy tylko od warunków widzialności. Króluje w tym miejscu bardzo mroźny, alpejski klimat – średnia temperatura w całym roku waha się około zera, a śnieg często zalega przez 7 miesięcy, opady śniegu zdarzają się także latem. Na Śnieżce stoi obserwatorium meteorologiczne, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. W dole, u podnóża Śnieżki leży Karpacz – najistotniejsza miejscowość turystyczna w okolicy.
Następnym bardzo rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica (1362 m n.p.m.) – czyni to Szklarska Poręba, nader chętnie odwiedzana przez turystów – z miasta łatwo zobaczyć specyficzny wierzchołek Szrenicy. Ze Szklarskiej Poręby biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można również dotrzeć tam wyciągiem krzesełkowym. W obu tych położeniach działają schroniska turystyczne.
Inne wysokie wierzchołki – przewyższające Szrenicę, mimo to nieznane tak powszechnie jak Szrenica oraz Śnieżka to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości wierzchołek polskich Sudetów – oraz Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.).
Karkonosze to dodatkowo kaskady wodne – 2 najbardziej znane – oba w pobliżu turystycznego miasta Szklarska Poręba – to Szklarki oraz Kamieńczyka. Kaskada Szklarki, wysoka na 13 m, leży niedaleko drogi numer 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obowiązkowy punkt wycieczek oraz miejsce w którym urlopowicze ochoczo robią sobie zdjęcia. Tymczasem najwyższy wodospad Sudetów to Wodospad Kamieńczyka (27 m) – tutaj trudniej się dostać – pomimo tego nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości urlopowiczów – dochodzą tam nawet kilkuletnie dzieci.
Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów turystycznych szlaków zróżnicowanych pod względem zarówno poziomu trudności jak i długości. Łączą się one z okolicznymi miejscowościami np: Szklarska Poręba, Michałowice, Zachełmie, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one bogatą bazę gastronomiczną, turystyczną oraz noclegową.
Idąc w góry powinno się pamiętać, że nagłe zmiany pogody to tutaj standard. Dostrzegalna jest także zmiana temperatury wraz z wysokością, a na szczytach notorycznie występują chmury, zamglenia oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze są piękne cały rok, najwygodniejszym jednakże czasem do eskapad po nich są sierpień, wrzesień i październik.
Więcej o Karkonoszach dowiesz się ze strony: http://www.karkonosze.pl

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem