Karpacz
Dzieje Karpacza łączą się nieodłącznie z sąsiednimi Kowarami. Kowary potrzebowały wielkie ilości węgla drzewnego do wytapiania rudy żelaza , ten węgiel był sporządzany przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) na terenie dzisiejszego Karpacza. Takie były narodziny miejscowości Karpacz.
W XVII-tym w., w Karpaczu zaczęli osiadać wygnańcy z Czech. Duża część z nich to Laboranci – zajmujący się robieniem leków ziołowych. Wskutek ich działalności Karpacz począł się rozwijać. Z biegiem lat zwiększa się pielgrzymowanie do kaplicy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, powstają nowe zawody – przewodnik górski a także tragarz lektyk – dla dobrze sytuowanych pątników.
Zlokalizowany u podnóża urokliwych Karkonoszy z panującą nad okolicą Śnieżką – najważniejszym wierzchołkiem – Karpacz rychło stał się górskim kurortem. Przełom XIX i XX w. to rozbudowa linii kolejowych, a z nią postęp rozwoju miejscowości. Karpacz jest również ośrodkiem sportów zimowych – narciarstwa, saneczkarstwa – już na początku XX wieku organizowane były tu pierwsze turnieje. Wtedy także pobudowano tor saneczkowy i narciarską skocznię Orlinek.
Poza odpoczynkiem w górach i korzystaniem z wyciągów i narciarskich stoków, Karpacz oferuje mnóstwo innych atrakcji. Najbardziej popularnym zabytkiem jest bezspornie Kościół Wang. To całościowo drewniana konstrukcja bez wykorzystania metalowych gwoździ. Zbudowana została w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII stulecia. W połowie XIX stulecia został rozebrany i przewieziony do Szczecina. Miał stanąć w berlińskim muzeum, jednakże ostatecznie postawiono go w Karpaczu. Już na miejscu dobudowano wykonaną z kamienia dzwonnicę, ponadto zabezpiecza ona kościół przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami.
Dzieci natomiast, ucieszy nietypowe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego ulokowano Muzeum Zabawek. Podstawowa kolekcja to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z całego świata. Zebrane są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na pierwszym piętrze znajduje się miejsce na czasowe wystawy.
Co prawda dzisiaj, nie można przybyć do Karpacza pociągiem, jednakże miejscowość posiada dobre połączenie autobusowe i łatwo dojdziemy do niego swoim autem. Na miejscu czeka przeróżna baza gastronomiczna oraz potrafiąca zaakceptować wiele tysięcy wczasowiczów baza noclegowa. Natomiast noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymogów a także możliwości ekonomicznych wszelkiego urlopowicza. Od wyszukanych apartamentów i hoteli, poprzez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty po względnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.
Oferta noclegów w Karpaczu oraz więcej informacji o mieście dostępnych jest pod adresem: http://www.karpacz.com.pl