Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie Błoto

Nie prędzej niż z początkiem siedemnastego wieku utworzono osadę Karwieńskie Błoto na obszarach przedtem określanych jako mokradła niezasadne do celów osadniczych. Dokonali tego koloniści z Fryzji – doświadczeni w stawianiu wiosek na terenach grząskich i zalewanych przez morze. Osadę wzniesiono wiernie z holenderskimi kanonami – chaty stawiano w 2 rzędach, a okolicę zmelioryzowano.

Stawiano tutaj domy i budynki gospodarcze w konstrukcji szkieletowej. Do dzisiejszych czasów ocalał budynek z końca osiemnastego stulecia – na nieszczęście został niejednokrotnie przebudowany i zagubił własny pierwotny charakter. Potomkowie „Olendrów” zamieszkiwali te tereny aż do 1945 roku – kiedy to zostali wysiedleni do Niemiec. Po minionych osadnikach pozostały tutaj szczątki cmentarza.
Współczesne Karwieńskie Błoto to 2 wsie. Karwieńskie Błoto I to dawniejsza wieś, znajdująca się dalej od brzegu morskiego, przy głównym szlaku komunikacyjnym, przed wjazdem do Karwi, jest w pewnej mierze tańszą alternatywę noclegową dla urlopowiczów, którzy – wybierając tańsze wakacje – chcą używać pięknej, piaszczystej oraz szerokiej plaży, atrakcji i rozrywek w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to powyżej dwóch kilometrów. Krótsza droga wiodąca na brzeg morski wiedzie skrajem wsi Karwieńskie Błoto II, które jest umiejscowione bliżej Morza Bałtyckiego. W obu tych wioskach dopiero w latach 70-tych XX wieku rozpoczęła się rozwijać turystyka. Wioski oferują kojący, idylliczny odpoczynek, za jednym zamachem oferując zwyczajowe urlopowe atrakcje w sąsiadującej Karwi.
Tuż nad morzem znajduje się natomiast wypoczynkowa wioska Karwia leżąca w pobliżu Jastrzębiej Góry. W tym miejscu znajduje się bodaj najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, odseparowana ona jest wydmami a także sosnowym lasem, który jest elementem parku krajobrazowego.
W Karwi warto odwiedzić rezerwaty florystyczne. Do Karwi przyjeżdżali turyści już przed 1939 r. W Karwieńskim Błocie bez trudności wynajdą Państwo dopasowaną do Waszych potrzeb propozycję noclegową – polecamy bazę noclegową na stronie: http://www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem