Kołobrzeg
Kołobrzeg to nadmorskie miasto letniego wypoczynku o bardzo długiej historii. Najwcześniejsze zapiski odnoszące się do Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII wieku. W X wieku był jedną z siedzib biskupich ówczesnej Polski. Gród ma bogatą historię, na przestrzeni licznych wojen przechodziły przez nie wojska pruskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie oraz polskie.
Przez dziesiątki lat Kołobrzeg słynął przede wszystkim z warzenia i handlu solą. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, resztką po tym okresie jest przykładowo Baszta Prochowa z XIV/XV stulecia, stanowiła ona element systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została zdemontowana po likwidacji twierdzy pod koniec XIX wieku.
Kołobrzeg dysponuje również bogatą historią jako miasto uzdrowisko. Już w 1830 roku zaistniał tu zakład kąpieli solankowych. Gdy w 1859 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło do niego przybywać coraz więcej wczasowiczów. Największy rozwój turystyki nastał natomiast po likwidacji twierdzy. Pod koniec XIX stulecia uruchomiono Dom Zdrojowy. Podczas Pierwszej Wojny Światowej miejscowość została przeobrażona w olbrzymi wojskowy szpital.
Pod koniec II Wojny Światowej miejscowość znowu została przekształcona w twierdzę, wskutek ciężkich walk Kołobrzeg został prawie kompletnie zniszczony – zachowało się zaledwie pięć procent zabudowy.
Dzisiaj Kołobrzeg to miejsce wakacyjnego odpoczynku. Latem na tutejszej plaży wydzielane są trzy zabezpieczane kąpieliska. Można tu pożyczyć leżaki, kosze plażowe, a dzieciaki mogą korzystać ze zjeżdżalni, trampolin a także innych morskich atrakcji. Szczytem wydm prowadzi przymorska promenada – świetne miejsce do spacerowania. Jednakowo chętnie uczęszczanym miejscem jest tutejsze molo – długie na ponad 200 m.
Kołobrzeg sprawuje także rolę portów – handlowego, pasażerskiego i wojennego. Można podziwiać stacjonujące tutaj okręty wojenne i statki handlowe i pasażerskie. Stąd wypływają także wycieczkowce w rejsy po Bałtyku. Warto również wybrać się na odległy o w przybliżeniu sto kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki oferują też rejsy wędkarstwa morskiego.
Dojścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska pojawiła się w tym miejscu już w XVII wieku, natomiast odrębny budynek latarni wybudowano pod koniec XIX w.. Pod koniec II Wojny Światowej latarnię wyburzono, dzisiejsza wieża latarni została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to bogata propozycja turystyczna i gastronomiczna. Urlopowicze odwiedzają Kołobrzeg przez cały rok, oczekują na nich mnogie hotele, sanatoria, ośrodki wczasowe, pensjonaty i domy wypoczynkowe. Różnorodną propozycję noclegów w Kołobrzegu znajdziesz pod adresem http://www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.