Mielno
Niewątpliwie Mielno to jeden z najbardziej kojarzonych przez mieszkańców Polski kurortów morskich na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Nadzwyczajnie interesujące zlokalizowanie niedaleko morza i rozległego jeziora Jamno – to przekonująca karta atutowa Mielna. Mielno jest również siedzibą urzędu gminy. Najcenniejszym pozytywem letniska jest morze.
Morze Bałtyckie jest samoistnym źródłem jodu – ten suplement diety utrzymuje w zdrowiu skóry, włosów, zębów i paznokci, jego niedostatek natomiast, prowadzi do niedoczynności tarczycy. Niestety najwięcej tego pierwiastka zawiera powietrze w okresie wiosennych i jesiennych sztormów.
Ale Mielno dla większości odwiedzających to w zasadzie szeroka i strzeżona plaża. Jest ona piaszczysta, ale miejscami można znaleźć na niej nieduże, barwne kamienie. Na plaży wczasowicze niezmiernie często spotkać mogą kutry rybackie miejscowych rybaków, dla naszych pociech atrakcją będzie zjeżdżalnia i konstrukcje dmuchane. Z plaży w w kierunku morza „wychodzą” zrobione z drewnianych pali falochrony – miejsce wypoczynku ptaków.
Mielno to pełen ludzi kurort – z ościennym Uniesciem spaja je promenada wzdłuż której umiejscowiona jest duża liczba budek z goframi, lodami, kafejek, barów, smażalni a także sklepików z pamiątkami i centrów rozrywki. Pod wieczór Mielno rozbrzmiewa dźwiękami wielu dyskotek.
Sąsiedztwo jez. Jamno – jednego wśród największych w Polsce – z płytkimi, cichymi wodami sprawia iż masowo bywają tu amatorzy sportów wodnych: widsurferzy, kitesurferzy, kajakarze, żeglarze. Miejsce to tak samo chętnie odwiedzają wędkarze – mogą oni kupić pozwolenie na wędkowanie w Gospodarstwie Rybackim i czerpać z zasobnych w węgorza, sandacza, leszcza, sieję, okonia, płoć czy szczupaka wód. Jezioro to również miejsce pobytu sporej ilości rodzajów ptaków wodnych – natknąć się można na czaple siwe, łabędzie, perkozy również różnorodne gatunki dzikich kaczek.
Miłośnicy historii także odnajdą coś dla siebie – kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z XV stulecia z basztą z piętnastego stulecia i barokową, bogato zdobioną amboną z XVIII stulecia. Na ulicy Kościelnej zlokalizowany jest zespół folwarczny z pocz. XX stulecia. Ponadto w Mielnie są też dwa bunkry a również zabytkowa pochodząca z XIX wieku drewniana willa z okrągłą wieżyczką.
Noclegi w Mielnie to praktycznie każdy typ zakwaterowania – od campingów, poprzez domy gościnne, domy wypoczynkowe, pensjonaty, ośrodki wczasowe po komfortowe hotele.