Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu połączenie z morzem było nadzwyczaj istotne. Trzebiatów miał je poprzez rzekę Rega. Prawdopodobnie w sąsiedztwie dzisiejszego Mrzeżyna znajdowała się ówczesna latarnia morska Regoujście.

Port rozwijał się tak żywiołowo, iż kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego dominacji w połowie XV w. zatopili u wejścia do portu statki wypełnione kamieniami, żeby go zablokować. Jednak mieszkańcy Trzebiatowa postanowili odzyskać dostęp do Bałtyku i w następnym roku przekopali nowe, krótsze ujście rzeki Rega do morza. Równolegle wybudowano nowy port oraz osadę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Do dzisiaj port użytkują mrzeżyńscy rybacy. Na nieszczęście wejście do portu posiada nieprawidłowy układ falochronów i tworzą się w nim mielizny. Do portu mogą wchodzić tylko jednostki pływające o zanurzeniu do dwóch metrów. Funkcjonuje w tym miejscu również nabrzeże jachtowe, które zdoła przyjąć aż 40 łodzi. Z portu można również wypłynąć na wycieczkę po Bałtyku.
Mrzeżyno dość wcześnie zaczęło działalność letniskową. Pierwszy Dom Zdrojowy zaczął działać w 1806 roku, a w 1840 r. było to już znane nadbałtyckie kąpielisko. Do tego w 1912 roku doprowadzono kolej wąskotorową z Trzebiatowa – co także przyczyniło się do powiększenia ruchu turystycznego. Po dziś dzień wiele wczasowiczów planując noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Mrzeżyńska plaża rozdzielona jest rzeką na kąpielisko zachodnie oraz wschodnie. Na Mrzeżyno Wschód wiedzie 5 wejść – w tym aż dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – za to na zachodnią plażę można dotrzeć przy zachodnim falochronie. Tutejsze władze szczególnie dbają o czystość plaż w następstwie czego kąpielisko wielokrotnie wyróżniane było certyfikatem Błękitna Flaga.
Mrzeżyno kreuje się jako miejsce wakacyjnego wypoczynku skierowane przede wszystkim dla rodzin. Pobliskie lasy pobudzają do jazdy na rowerze, spacerów. Na rzece Rega można pływać kajakiem. W Wakacje funkcjonuje tutaj wesołe miasteczko – ukochana atrakcja dzieci. Działa tu dużo lokali gastronomicznych, natomiast na bazę turystyczną składają się przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy wczasowe oferujące pokoje a także kwatery w Mrzeżynie. Znajdziemy tu także wiele kempingów i pól namiotowych. Po bogatą propozycję noclegów w Mrzeżynie zapraszam na stronę: www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem