Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Sopot

Sopot

Między Gdańskiem i Gdynią leży uzdrowiskowe miasto – Sopot. Dzieje odpoczynku oraz kurowania się w Sopocie sięgają 1798 r. – w owym czasie stanął pierwszy dom letniskowy, w 1819 r. powstało pierwsze kąpielisko morskie, a od 1823 roku funkcjonował pierwszy budynek kuracyjny.

Dalszy rozkwit przebiegał na skutek rozbudowy kolei – w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a potem Berlinem. Pod koniec XIX w. otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 roku kasyno oraz włączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był słynnym kurortem nadmorskim.
W dzisiejszych czasach nietuzinkowy charakter miastu nadają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, ogrody oraz parki – zieleń miejska to aż 60% terenu Sopotu. Miasto słynie także z najdłuższego (ponad pół kilometra) zbudowanego z drewna mola. U nasady mola zimą i jesienią tworzone jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Bohaterów Monte Cassino.
Kolejnym znakiem rozpoznawczym miasta jest Opera Leśna – amfiteatr pośród Lasów Oliwskich o widowni mogącej pomieścić 4400 widzów. To tutaj od lat 60-tych odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz sporo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o łącznej długości 4,5 km, w większości publicznych, ale są też fragmenty otwarte wyłącznie dla gości hotelowych. Plaże są naturalnie strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych pubów i kawiarenek.Na końcu molo w Sopocie znajduje się także przystań dla jachtów oraz taksówek wodnych. W trzech basenach jest miejsce dla ponad stu jednostek. 63 dla jachtów – do 10 m i 40 dla łodzi do 24 m. Znajduje się tutaj także siedziba bosmanatu w kształcie jachtu, razem z gastronomią i zapleczem. Można z tego miejsca udać się w rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk oraz Sopot – Gdynia. Wielu turystów fotografuje się na tle często oszałamiających jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, tak jak czyni co roku ponad 2 mln. turystów, albo choćby tylko odwiedzić go będąc w okolicy.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem