Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Świeradów Zdrój

Świeradów

Świeradów Zdrój to górska miejscowość wypoczynkowa leżąca dosyć wysoko (450-710 metrów n.p.m.), w obniżeniu między Wysokim Grzbietem na południu i Kamienickim Grzbietem na północy. Świeradów Zdrój leży przy czeskiej i niemieckiej granicy, w sąsiedztwie miast: Jelenia Góra, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Stąd niedaleko zarówno do Liberca w Czechach czy niemieckiego Görlitz.

Świeradów Zdrój – to również miejscowość uzdrowiskowa, tutejsze wody uzdrowiskowe radonowe oddziaływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i umacniają tkankę nerwową. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII-tego stulecia spłonął i w tym samym miejscu, pod koniec XIX-tego stulecia pobudowano Dom Zdrojowy – który jesteśmy w stanie podziwiać do dziś. Najatrakcyjniejsza jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów zadaszona, przeszklona hala, o konstrukcji z modrzewia, bogato zdobiona, z maleńką sceną, odbywa się na niej wiele występów. W tej hali jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W otoczeniu Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego okresu Park Zdrojowy.
Prócz uzdrowiskowego charakteru Świeradów Zdrój to idealne miejsce do wypraw w  Góry Izerskie. Leżący najbliżej szczyt to Izerski Stóg (1107 m) – znajduje się na nim schronisko. Można na niego wejść idąc jednym ze szlaków turystycznych czy też wjechać funkcjonującą od 2008 r. Koleją Gondolową, której dolny przystanek zlokalizowany jest w Świeradowie. Kolejka funkcjonuje przez dwanaście miesięcy w roku, wwożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych.
Niedaleko Izerskiego Stogu położony jest czeski wierzchołek Smrek (1124 metrów). Stąd można pójść bardziej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do innego schroniska Chatki Górzystów.
Świeradów w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Za pomocą kolejki gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tutaj na amatorów „białego szaleństwa” oczekuje trasa narciarska o długości 2500 m, jeśli jest taka potrzeba to nartostrada jest sztucznie dośnieżana a po zachodzie słońca – oświetlona. W okolicy nie brakuje także krótszych stoków i tras i o mniejszym stopniu trudności . Działa tutaj także mnóstwo tras narciarstwa biegowego.
W ostatnim okresie Świeradów Zdrój oraz Góry Izerskie stały się stolicą rowerzystów górskich. Wyznaczonych jest tu sporo tras rowerowych, mają miejsce MTB, zjazdu po zboczu, maratony rowerowe bądź zawody BMX.
Jeżeli ktoś chce zobaczyć Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie winien wybrać Świeradów Zdrój. W mieście funkcjonuje dużo restauracji i innych punktów gastronomicznych, z kolei noclegi w Świeradowie Zdroju to rozmaita propozycja apartamentów, hoteli, domów wypoczynkowych, pensjonatów. Nie brak również ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem