Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Świnoujście

Świnoujście

Leżące na 44 wyspach, najdalej wysunięte na zachód miasto nad naszym morzem to Świnoujście.
Funkcjonuje w tym mieście port morski, który wspólnie z szczecińskim portem tworzy jeden z największych na Bałtyku kompleksów portowych. Każdego dnia odpływa z niego pięć promów do Ystad a także 3 do Trelleborga.

W dodatku, port obsługuje transport produktów, zwłaszcza sypkich jak rudę metali, węgiel i produkty zbożowe. Do tego wznoszony jest gazoport, a dla mniejszych jednostek pływających oraz jachtów w północnym basenie funkcjonuje przystań na 150 jachtów z kompletnym zapleczem.
Symbolem miasta Świnoujście, a głównie nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – specyficzny, cylindryczny, biały budynek w układzie wiatraka, położony tuż przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.
Świnoujście ma burzliwą historię – są tutaj 3 forty – 2 zachodnie – Fort Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty te w swej historii Świnoujścia przechodziły z rąk do rąk – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan.
Opodal Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa w naszym kraju (65 metrów) latarnia morska z połowy XIX wieku. Oryginalnie, wieża latarni morskiej miała ośmiokątny przekrój, ale w czasie remontu na początku dwudziestego wieku nabrała przekroju okrągłego. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię i zachwycać się widokiem portu z jej tarasu.
Ale Świnoujście to przede wszystkim miejsce letniego wypoczynku. Świnoujście to aż 10 kilometrów piaszczystych, szerokich plaż, płynnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość plaży i morza weryfikuje przyznawany świnoujskiemu kąpielisku świadectwo „Błękitnej Flagi”.
Wzdłuż plaży przebiega wzięta pośród wczasowiczów Promenada Nadmorska (ul. Żeromskiego). Blisko promenady zlokalizowana jest muszla koncertowa, zabytkowe, XIX – wieczne kamienice i jak najbardziej multum typowych butików z bursztynami, pamiątkami, muszelkami. Drugą promenadę stanowi ulica Wybrzeże Władysława IV., z tego miejsca można podziwiać wpływające do portu w Świnoujściu duże jednostki handlowe oraz pasażerskie. Można stąd również udać się w rejs do Szczecina, wokół okolicznych wysp, portu ewentualnie do ościennych niemieckich miasteczek.
Świnoujście to duży ośrodek turystyczny – nic więc dziwnego, iż wyszukamy tu bogatą propozycję gastronomiczną oraz turystyczną – od ekskluzywnych hoteli czy apartamentów, poprzez domy wypoczynkowe, pensjonaty po pokoje i kwatery proponujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem