Dziwnów noclegi, informacje, wczasy w Dziwnowie.

Ustka

Ustka

Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to uzdrowisko, letnisko, portowe miasto i siedziba władz gminnych zarazem. W średniowieczu Ustka była osadą rybacką, po dzień dzisiejszy ocalały szachulcowe chaty rybackie oraz układ zabudowy średniowiecznej osady.
Portowy styl dawnej Ustki w dalszym ciągu odnaleźć można patrząc na budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX wieku, ceglany budynek przy ul. Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę – starą bazę ratowników morskich oraz spirytusownię.

Bez wątpienia jednakże, największą ciekawostką portu są mola – zachodnie i wschodnie – które teraźniejszy kształt zyskały na przełomie stuleci XIX i XX. Dziś do portu wpływają jachty, statki pasażerskie, a nawet okręty wojenne RP – albowiem w Lędowie obok Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odszukamy również wiele tawern i smażalni.
W tej okolicy jest także latarnia – budynek z czerwonej cegły z końca XIX wieku, u nasady wschodniego falochronu. Wieża latarni morskiej ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość przekracza 21 metrów. Białe światło, wysyłane z latarni morskiej jest widoczne na odległość niespełna 30 km. W sezonie wakacyjnym latarnia morska dostępna jest dla urlopowiczów do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, na skutek ujścia Słupi rozdzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia. Plaża strzeżona jest przez ratowników WOPR na długości pięćset metrów. Plaża zachodnia posiada jedno stanowisko ratowników o szerokości w przybliżeniu 100 m między pomostami.
Co więcej wzdłuż plaż przebiega promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe urlopowiczów i kuracjuszy. W Ustce znajduje się także wiele pomników, a najnowszym spośród nich jest, upamiętniająca aktorkę komediową i kabaretową, Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.
Lokalna obfita baza turystyczna, proponuje noclegi w Ustce przystosowane do wymagań nawet wybrednych turystów, bogatą jej propozycję znajdziesz tu: www.ustka.info.pl/noclegi/wszystkie. Co więcej, dla uproszczenia komunikacji od 2003 r. Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji autobusowej i kolejowej.

Polecamy

Noclegi nad morzem

domki i pokoje nad morzem